Pionizacja, czyli proces przyjmowania pozycji pionowej przez osobę, która na co dzień korzysta z wózka inwalidzkiego, jest tematem często poruszanym w kontekście rehabilitacji i poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością ruchową. Ale czy warto się pionizować? Jakie korzyści i wyzwania wiążą się z tym procesem? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

1. Korzyści płynące z pionizacji
Poprawa krążenia: Pionizacja stymuluje układ krążenia, co przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu i zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów.
Wzmocnienie kości: Regularne przyjmowanie pozycji pionowej stymuluje układ kostny do prawidłowego rozwoju i może pomóc w zapobieganiu osteoporozie, która jest częstym problemem u osób długo unieruchomionych.
Poprawa funkcji układu pokarmowego: Pionizacja może przyczynić się do lepszego funkcjonowania układu trawiennego i zapobiegać zaparciom.
Zmniejszenie ryzyka odleżyn: Przyjmowanie różnych pozycji zmniejsza nacisk na konkretne partie ciała, co redukuje ryzyko powstawania odleżyn.

2. Wyzwania związane z pionizacją
Potrzeba specjalistycznego sprzętu: Aby bezpiecznie się pionizować, często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak stoły pionizujące czy pionizatory.
Ryzyko bólu: Dla niektórych osób proces pionizacji może być początkowo bolesny lub niewygodny.
Konieczność regularnej praktyki: Aby osiągnąć korzyści z pionizacji, ważne jest regularne i systematyczne jej praktykowanie.

3. Jak zacząć proces pionizacji?
Konsultacja z fizjoterapeutą: Przed rozpoczęciem pionizacji warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni stan zdrowia i pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń i sprzętu.
Stopniowe wprowadzanie: Początkowo warto pionizować się na krótkie okresy, stopniowo wydłużając czas spędzony w pozycji pionowej.
Wsparcie rodziny i opiekunów: Proces pionizacji będzie łatwiejszy i przyjemniejszy, jeśli osoba niepełnosprawna może liczyć na wsparcie bliskich.

4. Podsumowanie
Pionizacja to proces, który może przynieść wiele korzyści dla osób korzystających z wózków inwalidzkich. Chociaż wiąże się z pewnymi wyzwaniami, regularna praktyka i wsparcie specjalistów mogą pomóc w osiągnięciu pozytywnych efektów dla zdrowia i samopoczucia.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie