Kiedy stajemy przed wyborem wózka inwalidzkiego, często zastanawiamy się, czy jego użytkowanie nie wpłynie negatywnie na naszą sprawność fizyczną. Szczególnie dotyczy to wózków z napędem elektrycznym, które wydają się eliminować konieczność aktywnego poruszania się. W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości na ten temat.

1. Wózki inwalidzkie a aktywność fizyczna
Wózki inwalidzkie, zwłaszcza te manualne, wymagają pewnego wysiłku fizycznego podczas poruszania się. Dzięki temu użytkownik angażuje wiele mięśni, co może przyczynić się do ich wzmocnienia. Nie zawsze jednak jest to adekwatne do możliwości i schorzenia użytkownika i może się to odbić negatywnie na stanie zdrowia jego barków.

2. Wózki z napędem elektrycznym
Wózki z napędem elektrycznym są zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić poruszanie się osobom z ograniczoną sprawnością fizyczną. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich całkowicie eliminuje aktywność fizyczną.

3. Korzyści z korzystania z wózków elektrycznych
Zmniejszenie obciążenia stawów: Dzięki napędowi elektrycznemu możemy uniknąć nadmiernego obciążenia stawów, szczególnie w rękach.
Większa niezależność: Wózki elektryczne pozwalają na pokonywanie dłuższych dystansów bez zmęczenia.
Bezpieczeństwo: W niektórych sytuacjach, np. na stromych zboczach, wózek elektryczny jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

4. Jak zachować sprawność fizyczną korzystając z wózka elektrycznego?
Regularne ćwiczenia: Nawet jeśli korzystasz z wózka elektrycznego, warto włączyć do swojej rutyny regularne ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję.
Aktywne spędzanie czasu: Wybieraj się na spacery, uczestnicz w zajęciach rehabilitacyjnych czy uprawiaj sporty dostosowane do Twoich możliwości.

5. Podsumowanie
Korzystanie z wózka inwalidzkiego, niezależnie od jego rodzaju, nie musi wpływać negatywnie na Twoją sprawność fizyczną. Kluczem jest znalezienie równowagi między komfortem a aktywnością fizyczną. Pamiętaj, że wózek to narzędzie, które ma Ci służyć, a nie ograniczać.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie