Kiedy ktoś z naszej rodziny lub bliski przyjaciel staje się osobą z niepełnosprawnością ruchową, dostosowanie przestrzeni mieszkalnej do jego potrzeb staje się priorytetem. Właściwe przystosowanie domu może znacząco poprawić komfort życia osoby niepełnosprawnej. W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak to zrobić.

1. Wejście do mieszkania
Podjazdy: Jeśli osoba porusza się na wózku inwalidzkim, kluczowe jest zainstalowanie podjazdu przy wejściu do domu lub mieszkania.
Szerokie drzwi: Drzwi wejściowe powinny być wystarczająco szerokie, aby wózek mógł się przez nie swobodnie przemieszczać.

2. Przestrzeń wewnętrzna
Bezprogowe przejścia: Usuń wszelkie progi w drzwiach wewnętrznych, aby ułatwić poruszanie się po mieszkaniu.
Szerokie korytarze: Upewnij się, że korytarze są wystarczająco szerokie dla wózka inwalidzkiego.

3. Łazienka
Przystosowane WC: Zainstaluj uchwyty przy toalecie, które pomogą osobie niepełnosprawnej w bezpiecznym korzystaniu z niej.
Prysznic bez brodzika: Prysznic bez brodzika jest łatwiejszy do użytku dla osób na wózkach.
Uchwyty pod prysznicem: Uchwyty pomogą w zachowaniu równowagi podczas kąpieli.

4. Kuchnia
Dostępne blaty i szafki: Dostosuj wysokość blatów i szafek tak, aby osoba na wózku mogła z nich korzystać. W zdejmowaniu przedmiotów z wyższych półek mogą pomóc specjalne chwytacze lub wózki elektryczne z funkcją windy.

5. Sypialnia
Dostęp do łóżka: Upewnij się, że łóżko jest na odpowiedniej wysokości, aby osoba niepełnosprawna mogła łatwo wstać i położyć się. Możesz także rozważyć zakup łóżka rehabilitacyjnego z elektryczną regulacją wysokości oraz poszczególnych segmentów. Takie łóżko ułatwia przesiadanie się i zmianę pozycji.
Przestrzeń obok łóżka: Pozostaw wystarczająco dużo miejsca obok łóżka, aby osoba na wózku mogła się swobodnie poruszać.

6. Inne pomieszczenia
Oświetlenie: Warto rozważyć źródła światła współpracujące z systemami smart home. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez problemu wyłączyć światło np. Bez wstawania z łóżka.
Automatyczne drzwi i okna: Ułatwiają one otwieranie i zamykanie bez konieczności wstawania z wózka.

7. Transfer
Istnieje wiele rodzajów podnośników które ułatwiają przesiadanie się z wózka na łóżko, do wanny, do samochodu itp. Takie rozwiązania znacznie odciążają zarówno osobę z niepełnosprawnością jak i jej asystenta, ograniczając do minimum ryzyko kontuzji, oraz niebezpieczenstwa upadku.

8. Schody
Schody bardzo często stanowią dla osób z niepełnosprawnościami granicę nie do przejścia. Istnieje jednak wiele rozwiązan, które umożliwiają ich pokonanie.
Schodołazy – najbardziej uniwersalne urządzenia niewymagające montażu. Dzielą się na schodołazy kroczące i trochę większe, lecz bardziej komfortowe i łatwiejsze w obsłudze gąsiennicowe. Ich wadą jest to że wymagają drugiej osoby, która obsługuje urządzenie
Platformy schodowe- to urządzenia montowane na stałe dzięki czemu użytkownik może samodzielnie z niego korzystać. Dają większe poczucie bezpieczenstwa.
Krzesełka schodowe- sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku osób starszych. Wymagają przesiadania się z wózka.
Windy- to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, które gwarantuje najwyższy komfort i bezpieczenstwo oraz umożliwia podróż z opiekunem. Wymaga specjalnie przygotowanego miejsca.

Dostosowanie mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością ruchową może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i uwzględnieniem potrzeb osoby niepełnosprawnej, można stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i komfortowa.
Uwaga: Zawsze warto skonsultować się z ekspertem ds. dostosowywania przestrzeni dla osób niepełnosprawnych, aby uzyskać najlepsze rozwiązania dla konkretnych potrzeb.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie