Kiedy nasze dziecko ma niepełnosprawność ruchową, może się wydawać, że wiele aktywności jest poza jego zasięgiem. Jednak z odpowiednim podejściem i kreatywnością możemy wspólnie spędzać czas w sposób zarówno zabawny, jak i rozwijający. W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić, nie zapominając o komforcie i bezpieczeństwie naszej pociechy.

1. Wycieczki na świeżym powietrzu
Spacer z wózkiem: Wybierz się na spacer po parku lub lesie. Wiele wózków inwalidzkich jest przystosowanych do jazdy po nierównym terenie, co umożliwia eksplorację przyrody.
Plac zabaw: Wiele miast posiada place zabaw przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami, gdzie mogą one korzystać z huśtawek czy karuzel.

2. Zajęcia sportowe
Pływanie: Woda jest doskonałym środowiskiem dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Pływanie może pomóc w rozwoju mięśni i koordynacji.
Jazda na rowerze: Istnieją specjalne rowery i trójkołowce dla dzieci z niepełnosprawnościami, które pozwalają na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

3. Twórcze zabawy w domu
Rysowanie i malowanie: Dzięki specjalnym uchwytom i narzędziom, malowanie i rysowanie mogą stać się dostępne dla każdego dziecka.
Gry planszowe: Wiele gier planszowych można dostosować do potrzeb dziecka, np. poprzez użycie większych pionków czy specjalnych kostek.

4. Muzyka i taniec
Zajęcia muzyczne: Granie na instrumentach, śpiewanie czy słuchanie muzyki to doskonały sposób na rozwijanie zdolności słuchowych i rytmicznych.
Taniec: Nawet jeśli dziecko porusza się na wózku, może brać udział w tańcu. Istnieją specjalne techniki i choreografie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

5. Edukacyjne aplikacje i gry komputerowe
Interaktywne gry: Dzięki technologii, wiele gier komputerowych jest dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijając ich zdolności manualne i umysłowe.
Aplikacje edukacyjne: Na rynku dostępne są aplikacje, które w przystępny sposób uczą matematyki, języka czy nauk przyrodniczych.

Spędzanie aktywnego czasu z niepełnosprawnym dzieckiem nie musi być wyzwaniem. Wystarczy trochę kreatywności, otwartość na nowe doświadczenia i chęć do zabawy. Pamiętajmy, że najważniejsza jest radość i uśmiech naszej pociechy.
Uwaga: Zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub innym specjalistą przed wprowadzeniem nowych aktywności do życia dziecka.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie