Wózek inwalidzki to nie tylko niezbędne narzędzie dla osób z ograniczoną mobilnością, ale także inwestycja w komfort i niezależność. Aby utrzymać wózek w doskonałej kondycji i zapewnić jego długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak skutecznie dbać o wózek inwalidzki.

1. Regularne czyszczenie:

Jednym z najważniejszych kroków w utrzymaniu wózka inwalidzkiego w dobrej kondycji jest regularne czyszczenie. Odkładanie na później może prowadzić do skumulowania się brudu i zanieczyszczeń, co może wpływać na działanie mechanizmów wózka.

  • Siedzisko i oparcie: Czyść tapicerkę regularnie, używając delikatnych detergentów. Zawsze sprawdzaj zalecenia producenta dotyczące czyszczenia materiałów.
  • Ramy i kółka: Użyj szczotki i wilgotnej szmatki do usuwania brudu z ramek i kółek. Unikaj nadmiernego użycia wody, szczególnie w okolicach mechanizmów.

2. Sprawdzanie mechanizmów:

Regularne sprawdzanie mechanizmów to kluczowy element konserwacji wózka inwalidzkiego. Upewnij się, że wszystkie śruby, nakrętki i elementy połączeniowe są dobrze przytwierdzone.

  • Regulacja oparcia i podłokietników: Upewnij się, że oparcie i podłokietniki są odpowiednio dostosowane do potrzeb użytkownika i nie są luźne.
  • Koła i opony: Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach i dokręcaj nakrętki. Upewnij się, że koła obracają się swobodnie, a ich łożyska nie wykazują oznak zużycia.

3. Smarowanie i konserwacja mechanizmów:

Prawidłowe działanie mechanizmów wózka inwalidzkiego zależy od regularnego smarowania i konserwacji.

  • Mechanizmy składania: Jeśli wózek inwalidzki jest składany, regularnie smaruj zawiasy i mechanizmy składania zalecanym smarem.
  • Hamulce: Sprawdzaj regularnie hamulce i smaruj ich elementy, aby zapewnić skuteczne działanie.

4. Odpowiednie przechowywanie:

Gdy wózek inwalidzki nie jest używany, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie miejsce przechowywania.

  • Unikaj ekstremalnych warunków: Nie pozostawiaj wózka w miejscach o dużych zmianach temperatury lub wilgotności, co może wpływać na materiały i mechanizmy.
  • Zabezpiecz przed słońcem: Jeśli możliwe, przechowuj wózek w miejscu zacienionym, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV.

5. Regularne przeglądy techniczne:

Przeprowadzaj regularne przeglądy techniczne lub skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu wózków inwalidzkich.

  • Sprawdzenie elektromechanicznych elementów: Jeśli wózek jest elektryczny, konieczne jest sprawdzanie stanu baterii, ładowarki i innych elementów elektromechanicznych.
  • Profesjonalny serwis: Raz do roku warto skorzystać z profesjonalnego przeglądu, zwłaszcza jeśli wózek intensywnie użytkowany.

Zachowanie wózka inwalidzkiego w doskonałej kondycji wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji. Dzięki regularnym działaniom konserwacyjnym możesz cieszyć się nie tylko sprawnym, ale także bezpiecznym środkiem transportu, który służyć będzie przez wiele lat.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie