W Polsce osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą liczyć na różnorodne formy wsparcia finansowego od Państwa. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich, które mogą pomóc w codziennym życiu oraz w zakupie niezbędnych sprzętów, takich jak wózki inwalidzkie.

1. Świadczenie pielęgnacyjne
Osoby, które opiekują się osobą z niepełnosprawnością ruchową, mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Jest to wsparcie finansowe dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy rezygnują z pracy zawodowej w celu opieki nad bliskim.

2. Świadczenie rehabilitacyjne
To wsparcie dla osób, które stały się niepełnosprawne w wyniku wypadku lub choroby. Świadczenie rehabilitacyjne ma na celu wsparcie finansowe w procesie powrotu do zdrowia i samodzielności.

3. Zasiłek dla opiekuna
Jeśli osoba z niepełnosprawnością ruchową wymaga stałej opieki, jej opiekun może ubiegać się o zasiłek dla opiekuna. Jest to wsparcie finansowe dla osób, które poświęcają swój czas, by opiekować się bliskim z niepełnosprawnością.

4. Dopłaty do zakupu sprzętu medycznego
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje dopłaty do zakupu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, w tym wózków inwalidzkich. Aby skorzystać z takiego wsparcia, pacjent musi posiadać odpowiednie skierowanie od lekarza oraz spełniać określone kryteria. Wysokość dopłaty zależy od rodzaju sprzętu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

5. Ulgi podatkowe
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mają prawo do ulg podatkowych. Mogą one obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych, co może przynieść znaczące oszczędności w skali roku.

6. Karty parkingowe
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą ubiegać się o kartę parkingową, która uprawnia do korzystania z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

7. Programy wsparcia z PFRON
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oferuje różne programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Mogą to być dotacje na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wsparcie w zakresie szkoleń czy pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Podsumowując, w Polsce istnieje wiele form wsparcia finansowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub opiekujesz się taką osobą, warto zapoznać się z dostępnymi formami pomocy i skorzystać z nich w pełni.
Uwaga: Informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i mogą ulec zmianie. Zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi instytucjami lub specjalistami w celu uzyskania dokładnych informacji.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie