Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla bliskiej osoby to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa. Wózek musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, jego wieku, wagi oraz rodzaju niepełnosprawności. W tym artykule podpowiemy, jak dokonać najlepszego wyboru.

1. Zrozumienie potrzeb
Zanim zaczniesz przeglądać dostępne modele, zastanów się nad potrzebami osoby, która będzie korzystać z wózka. Czy potrzebuje ona wózka na stałe, czy tylko na pewien czas? Jakie są jej codzienne aktywności? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zawęzić wybór.

2. Rodzaje wózków inwalidzkich
Wózki standardowe: Uniwersalne, zaspokajają podstawowe potrzeby, zazwyczaj są ciężkie a ich napędzenie wymaga więcej siły. Nazywane też wózkami transportowymi.
Wózki aktywne: Dla osób, które chcą być aktywne i samodzielne. Lekkie wózki o sztywnej konstrukcji sprawiają, że ich napędzanie jest dużo łatwiejsze a samodzielne pokonywanie wzniesie i progów możliwe.
Wózki elektryczne: Idealne dla osób z ograniczoną siłą w rękach lub dla tych, którzy pokonują dłuższe dystanse.
Wózki specjalistyczne: Dostosowane do konkretnych potrzeb, np. dla osób z poważnymi schorzeniami kręgosłupa. Zapewniają dobrą stabilizację całego ciała.

3. Materiał i waga wózka
Aluminiowe: Lekkie, łatwe w manewrowaniu, ale mogą być mniej wytrzymałe.
Stalowe: Cięższe, ale też tansze. Materiał ten stosowany jest zazwyczaj w budżetowych wózkach standardowych.
Włókno węglowe: zastosowanie tego materiału sprawia, że wózek jest niezwykle lekki z jednoczesnym zachowaniem dużej sztywności. Taka rama wyklucza możliwość zastosowania przystawki elektrycznej.
Tytan: Wózki ze stopów tytanu łączą niską wagę, dobrą sztywność z możliwością korzystania z przystawek.

4. Komfort i ergonomia
Wózek powinien być wygodny dla użytkownika. Szczególnie w przypadku wózków aktywnych które tworzone są od podstaw na indywidualne zamówienie istnieje duże ryzyko pomyłek i złej konfiguracji. Dlatego ten etap procesu warto pozostawić specjalistom

5. Bezpieczeństwo
Kluczowe jest, aby wózek był stabilny i posiadał sprawne hamulce. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa oraz inne systemy zabezpieczające.

6. Możliwość dostosowania
Dobrze jest, gdy wózek można dostosować do rosnącego dziecka lub zmieniających się potrzeb osoby dorosłej. Warto zwrócić uwagę na modele z możliwością regulacji różnych elementów.

7. Opinie i rekomendacje
Przed zakupem warto poszukać opinii innych użytkowników na temat konkretnego modelu wózka. Ich doświadczenie może być nieocenione w podjęciu właściwej decyzji.

8. Jakość wykonania
Wózki inwalidzkie to urządzenia, które podczas użytkowania zostają poddane ciężkiej próbie. Warunki atmosferyczne, uderzenia, różne rodzaje podłoża, wstrząsy, piach, który dostaje się do elementów ruchomych mogą negatywnie wpływać na żywotność urządzenia oraz na komfort jego użytkowania. Warto mieć pewność, że został on wykonany z dobrej jakości materiałów i poddany odpowiednim atestom.

Podsumowanie
Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego to ważna decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Pamiętaj, aby dostosować wózek do indywidualnych potrzeb użytkownika, a nie tylko kierować się ceną czy wyglądem. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub specjalistą, który pomoże dokonać najlepszego wyboru.

zalety

Błyskawiczna procedura
doboru urządzeń
rehabilitacyjnych

zalety

Największy showroom
wózków inwalidzkich
w Polsce

zalety

Strefa pomiarowania
specjalistycznego

zalety

Strefa przymierzania
i testów

zalety

Sprzedaż
ratalna

zalety

Dział pozyskiwania
środków
/ refundacji

Darmowe testowanie

Bezpłatne testowanie wózka oraz pomiar
specjalistyczny w CWI Lublin

Zarezerwuj bezpłatnie